Подготвуваме официјално соопштение за оваа глупост. Наскоро ќе објавиме, коментирале за Нова.рс од тимот на градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко по повод наводите на албанските медиуми од Швајцарија дека поранешниот боксер рекол дека „Украинците се борат против рускиот окупатор, како што порано Албанците воделе борба против српскиот окупатор“.

На локалната швајцарска веб-страница Le Canton 27 вчера беше објавен наводен разговор со Кличко, во кој градоначалникот на главниот град на Украина им се заблагодари на Албанците и на Косово за воената поддршка и солидарноста со украинскиот народ.

Многу ми е драго што за прв пат запознав албански новинар, што е добра можност да ви пренесам порака на вас, албанскиот народ на Балканот. Слушнавме и читавме дека вие Албанците, како и ние Украинците, сте мирољубиви, слободољубиви, но и борци кои ја сакаат потребата што некој ни ја наметнува. Денеска се бориме против рускиот режим, кој се обидува да ја окупира Украина, како вие кои некогаш бевте окупирани од Србија, вели истиот извор, тврдејќи дека тоа се зборовите на Кличко.

Во споменатиот текст кој е објавен под наслов „Градоначалникот на Киев, Украинецот Кличко со крвави раце во Давос: Благодарам Косово, благодарам Албанци! Откако ќе бидете ослободени од Србија, ние ќе бидеме ослободени од Русија!“ пишува дека поранешниот боксер му рекол на албанскиот новинар „како што сте ослободени од Србија, така и ние ќе бидеме ослободени од Русија“.

Верувам дека ние во Украина, покрај Бога, ќе ја вратиме оваа поддршка и на нашата земја, на нашиот народ. Благодарам Косово, благодарам Албанци. Како што сте ослободени од Србија, така и ние ќе бидеме ослободени од Русија, пишува порталот дека рекол Кличко.

Но, иако пред една од зградите каде што се одржуваа средбите на Светскиот економски форум во Давос беше објавена фотографија на која новинар од порталот се ракува со Кличко, снимка од спорната изјава не беше објавена.

На овој напис остро реагираше српската јавност, а министерот за внатрешни работи Александар Вулин рече дека ако оваа изјава е точна, тогаш Кличко треба да си повтори историја.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.