Британската полиција го обвини седумнаесетгодишникот кој турна 6-годишно момче од 10 кат во лондонската галерија „Тејт модерн“, за обид за убиство.

Тинејџерот е уапсен откако шестгодишното момче беше најдено на платформа на петтиот кат, откако било турнато и паѓало надолу.

Момчето е во болница и е во стабилна состојба, но критично, јави Ројтерс.

Метрополитен полицијата претходно наведе дека службениците го пронашле детето на петтиот кат на галеријата и дека итната помош го одвела во локалната болница во критична состојба.
Полицијата во соопштението наведе дека 17-годипникот останал на платформата на 10 кат со останатите посетители откако детето паднало и ништо не укажува дека тие се познавале.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.