Тестот на американскиот претседател Доналд Трамп за Ковид-19 е негативен и не е заразен за другите, рече лекарот од Белата куќа.

Во меморандумот објавен од Белата куќа во понеделникот, д-р Шон Конли рече дека Трамп е негативен неколку дена по ред, пренесува Ројтерс.

Конли рече дека негативните тестови и другите клинички и лабораториски податоци „укажуваат на недостаток на видлива репликација на вирусот“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.