Деветмина загинале во Шведска откако малиот патнички туристички авион со кој летале се урнал.

Според шведската полиција, загинале сите патници од авионот и членовите на екипажот. Идентитетот на жртвите засега е непознат.

Според досегашните сознанија, со авионот се превезувале лица кои требало да летаат со падобрани.

Причините за несреќата засега не се познати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.