На социјалните мрежи се појави снимка синоќешниот организиран терористички напад во Виена, Австрија во кој загинаа најмалку три лица, а 17 се повредени.

На видеото се гледа како еден од напаѓачите поминува покрај човек, пука кон него и заминува. Набргу потоа, напаѓачот се враќа и го „довршува“ раниот млад човек.

Уредникот на австрискиот неделник „Фалтер“, Флориан Кленк, утрово објави дека напаѓачот за 20-годишниот Куртин С., роден и пораснат во Виена, Албанец чии родители се од Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.