Полицијата најде женско тело во станбен комплекс во најнаселениот град во Австралија. За нејзината смрт се вели дека е „поврзана“ со напад со нож за време на кој осомничениот извикувал „Алаху акбар“ пред да биде уапсен.

Телото на жената е откриено со убодни рани на вратот и грлото, потврди полицијата за повеќе медиуми. Тоа се случило неколку часа откако мажот со нож почнал да напаѓа во Сиднеј, при што повредил две жени минувачи, а полицијата верува дека телото е „поврзано“ со овој инцидент.

Осомничениот викал „Алаху акбар“ и „убијте ме“ пред група локалци да го совладаат и да го легнат на земја. Потоа беше уапсен и сега е во притвор.

Полицијата верува дека телото е „поврзано“ со тој инцидент. Телото е пронајдено во зграда на улицата Кларенс, која не е далеку од местото каде што се случи нападот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.