Талибанските владини сили уништиле ќелија на Исламската држава на северот од Кабул во продолжен напад што го наруши мирот на нормално тивката област во главниот град доцна во неделата.

Со часови имаше експлозии и истрели, изјавија официјални лица и локални жители – пренесува Ројтерс.

Од агенцијата анализираат дека со оглед на тоа што економијата на Авганистан е близу до колапс и големи области во земјата во опасност од глад, присуството на очигледно добро вооружена милитантна ќелија во Кабул го нагласува застрашувачкиот обем на предизвикот со кој се соочува новата влада.

Талибанската операција соаѓа по бомбашки напад во близина на џамија во Кабул, во неделата, за кој подоцна презедоа одговорност од Исламската држава. Во таа експлозија загинаа и беа ранети голем број цивили во најлошиот напад во авганистанскиот главен град по повлекувањето на американските сили на крајот на август.

Локалната филијала на Исламска држава, позната како ИСИС-Хорасан по древното име за регионот, веќе тврди дека извршила напади врз талибански цели и останува непомирлива со авганистанското исламистичко движење.

Портпаролот на Талибанците Забихула Муџахид изјави дека специјална талибанска единица извршила операција против ИСИС во 17. област Кабул, во северниот дел на градот, уништувајќи ја нивната база и убивајќи ги сите во неа.

Локалните жители велат дека талибанските сили ја опколиле областа пред да го почнат својот напад околу 19.30 часот, пред престрелката што траела неколку часа, прекината со најмалку две експлозии, бидејќи осомничените борци на ИСИС активирале експлозив.

Околу три часа судирите беа многу интензивни и исто така се случија неколку силни експлозии – вели Хашматула, локален продавач.

Еден локален жител, кој побарал да не биде именуван од безбедносни причини, вели дека последната експлозија се случила околу 23,30 часот, кога експлодирал автомобил полн со експлозиви, по што загинале сите борци на ИСИС во зградата каде што биле собрани.

Тој вели дека спорадично пукање можело да се слушне доцна во ноќта и рано наутро во близина на комплексот.

Талибанците, кои исто така се борат со остатоците од силите лојални на Ахмад Масуд, лидер на опозицијата од регионот Паншир северно од Кабул, велат дека имаат речиси целосна контрола врз земјата.

Но, насилствата во неделата и низата помали инциденти во последните денови во области, вклучувајќи го Нангархар на границата со Пакистан и Парван северно од Кабул, покажуваат дека безбедносните закани не исчезнале.

Агенцијата Амак на Исламската држава објави Телеграма дека групата го извршила бомбашкиот напад во џамијата.

ИД, исто така, ја презеде одговорноста за бомбашките напади во источниот град Халалабад, како и за самоубиствениот напад кон крајот на август, во кој загинаа 13 американски војници и голем број авганистански цивили, кои беа преполни пред портите на аеродромот во Кабул во обид да обезбедат места во летовите за евакуација.

Самиула, уличен продавач во близина на џамијата, вели дека, првично, дури и ако економската состојба се влошила од преземањето на Талибанците, подобрената безбедносна состојба била утеха.

Жалиме што ситуацијата отиде од лоша во полоша – вели тој за Ројтерс, близу до просториите на џамијата.

Ситуацијата се уште не е нормална. На никој не му е дозволено во оваа област, освен на Талибанците.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.