Поранешниот претседател и премиер на Авганистан, Хамид Карзај и Абдула Абдула, официјално се ставени во домашен притвор во Кабул, откако талибанците го одземаа обезбедувањето.

Според Си -Ен -Ен, тие биле оставени на милост и немилост на талибанците.

Талибанците, како што се наведува, конфискувале оружје од придружбата на Карзај во понеделникот и ги конфискувале неговите возила, што го натера поранешниот претседател да се здружи со поранешниот ривал на претседателските избори во 2014 година.

Минатата недела, портпаролот на талибанците изјави за Си -Ен -Ен дека нивната група сака инклузивна влада и оттогаш водеше разговори со Карзај и Абдула, кои останаа во Кабул кога талибанците ја презедоа власта

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.