Американскиот магазин „Тајм“ ја прогласи тинејџерска активистка Грета Тунберг (16) за личност на годината.

Младата Швеѓанка се истакна со својата борба за заштита на животната средина и повикувањето на светските лидери да се борат против климатските промени.

Затоа оваа година, магазинот „Тајм“ ја прогласи за личност на годината.

„Грета Тунберг – моќта на младоста“ пишува на насловната страница на магазинот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.