Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање деца против коронавирусот и наместо тоа да донираат вакцини за посиромашните земји преку програмата Ковакс.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, на денешниот брифинг изјави дека втората година од пандемијата ќе биде посмртоносна од првата и дека посебно загружува ситуацијата во Индија.

– Ги разбирам причините зошто некои земји сакаат да вакцинираат деца и адолесценти, но ги повикувам да ја преиспитаат одлуката во овој момент и да донираат вакцини за Ковакс, нагласи Тедрос.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.