Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебреизус, уште еднаш ги предупреди земјите да размислат внимателно за мерките за ублажување за време на пандемијата на коронавирус.

Покрај тоа што ги смири страстите во САД, тој предупреди дека луѓето сè уште не знаат доволно за коронавирусот и ја споредиле ситуацијата со шпанскиот грип од 1918 година во кој починаа 100 милиони луѓе.

„Верувајте, најлошото допрва треба да се случи. Да ја спречиме оваа трагедија. Многу луѓе сè уште не го разбираат овој вирус. Не сме ја имале оваа пандемија 100 години и нè потсетува на шпанскиот грип од 1918 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.