Светската здравствена организација повикува на мораториум на давање трета доза на вакцините против ковид-19 барем до крајот на септември, изјави нејзиниот шеф Тедрос Аданом Гебрејезус. Овој потег треба да овозможи да се вакцинираат најмалку 10% од населението во секоја земја, рече Тедрос.

Ја разбирам загриженоста на сите влади да го заштитат својот народ од варијантата делта. Но, не можеме да прифатиме земји кои веќе го искористиле поголемиот дел од глобалната понуда на вакцини да користат уште повеќе“, додаде Тедрос.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.