Во светот од почетокот на ширење на новиот коронавирус регистрирани се 218.000 заразени, додека 8.810 луѓе починале, покажуваат најновите податоци на Светска здраствена органзиација (СЗО).

Во Кина регистрирани се 34 нови заразени лица, кои се вратиле од странство, а не е забележена локална трансмисија на Ковид-19. Вкупно во Кина регистрирани се 80.928 пациенти, од кои 3.245 починаа, а 70.420 се излекувани.

По Кина, најпогодана земја е Италија, каде бројот на инфицирани за 24 часа се зголеми за 4.207 нови случаи. Според СЗО, во Италија регистрирани се 35.713 заразени лица, од кои 2.978 починаа.

Француските власти пријавија 89 смртни случаи од вкуно 264 заразени луѓе.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.