Вакцината против КОВИД-19, произведена од кинески „Синовак“, е ефикасна во спречување на болеста кај возрасни лица на возраст под 60 години, но недостасуваат некои квалитативни податоци за ризикот од сериозни несакани ефекти од нејзината употреба, велат експертите од Светската здравствена организација (СЗО) утврдиле.

Документ за проценка на податоците на кинеската вакцина „КоронаВак“ изготви денес Стратешката советодавна група на експерти на СЗО (САГЕ) врз основа на резултатите од клиничките испитувања во фаза 3 во Кина, Бразил, Индонезија, Турција и Чиле, пренесе Ројтерс.

Убедени сме дека две дози на „КоронаВак“ се ефикасни во спречување на КОВИД-19 кај лица на возраст од 18-59 години, соопшти САГЕ во проценката објавена на веб-страницата на СЗО.

Во соопштението се вели дека има недостаток на докази за безбедноста на вакцината за време на бременоста, како и безбедноста и ефикасноста кај постарите возрасни лица со основната болест, но исто така и проценки на ретките несакани ефекти откриени со следење по употребата.

Вакцината произведена од „Синовак“ е одобрена во 32 земји, на кои се распределени 260 милиони дози, велат експертите на САГЕ.

Експертите велат дека само делумно биле убедени дека ризикот од сериозни несакани ефекти е низок кај луѓето помлади од 60 години, но дека не се обезбедени доволно квалитетни докази дека таков ризик не постои кај лица постари од 60 години.

Таквиот став се наведува и кога станува збор за ефикасноста на вакцината кај луѓе со истовремени болести или здравствени состојби кои го зголемуваат ризикот од тежок КОВИД-19.

Анализата на САГЕ е подготвена затоа што Техничката советодавна група на СЗО во моментов ја разгледува вакцината „Синовак“ за итна употреба, а позитивниот исход ќе го отвори патот за нејзина дистрибуција преку КОВАКС и да обезбеди многу важна меѓународна поддршка.

Анализата на вакцината „Синовак“ следеше откако експертите на СЗО изразија многу мала доверба во податоците на кинески „Синофарм“ за вакцината против Ковид-19 во врска со ризикот од сериозни несакани ефекти кај одредени пациенти, а истовремено изразија целосна доверба во способноста на вакцината за да се спречи инфекција со коронавирусот, се наведува во документот, во кој имал увид „Ројтерс“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.