Околу 23 милиони луѓе би можеле да бидат погодени од земјотресите што ги потресоа југоисточна Турција и северна Сирија, соопшти денеска Светската здравствена организација, која вети долгорочна поддршка по првото испраќање итна помош.

Мапите на локацијата на земјотресот покажуваат дека 23 милиони луѓе се потенцијално загрозени, вклучително и околу пет милиони ранливи луѓе, рече претставникот на СЗО, Аделхајд Маршанг на прес-конференција.

Во серија земјотреси во Турција и Сирија загинаа повеќе од 5.000 луѓе, според новиот официјален биланс на загинати, додека спасувачките тимови и денеска се обидуваат да извлечат преживеани од урнатините.

Ќе работиме со сите партнери за да ги поддржиме властите во Турција и Сирија во критичните часови и денови што следат, како и во месеците и годините што следат, додека двете земји закрепнуваат и обновуваат“.

Според неа, СЗО ја активирала својата мрежа на тимови за итна медицинска помош со цел да се обезбеди основна здравствена заштита на повредените и најзагрозените.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.