Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Габрејесус, оцени дека помладите луѓе кои премногу и прерано се опуштиле од кризните мерки, се делумно одговорни за наглиот пораст на бројот на новозаразени во некои земји, но дека светот мора да научи како да живее со вирусот.

Веќе истакнавме, но ќе повториме – младите не се непобедливи, предупреди генералниот директор на СЗО на брифинг за новинарите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.