Светската здравствена организација (СЗО) ја одобри кинеската вакцина Синовак Бајотек за итна употреба.

Во соопштението се наведува дека одобрувањето на СЗО е сигнал до националните регулаторни тела дека препаратот е безбеден и ефикасен и им овозможува на вакцините одобрени од СЗО да се најдат во глобалната програма Ковакс, која обезбедува вакцини на сиромашните земји, пренесува Ројтерс.

Процесот на анализа на техничката советничка група на СЗО започна на 5 мај, а одлуката беше донесена по анализата на најновите клинички податоци за безбедноста во ефикасноста на вакцините од кинеската компанија и процесот на производство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.