Бројот на смртност од коронавирус би можел да достигне 2 милиони ширум светот пред да се изгради и широко дистрибуира ефективна вакцина за коронавирус, изјави во петокот Извршниот директор на Светската здравствена организација, Мајк Рајан.

Освен ако не го сториме тоа, целиот број за кој зборувате, 2 милиони смртни случаи предизвикани од Ковид-19, не само што може да се замисли, туку за жал е многу веројатен, тврди Рајан на брифинг за новинарите со СЗО.

Глобалниот број на смртни случаи од вирусот изнесува речиси 990.000, додека бројот на потврдени инфекции надмина 32,5 милиони ширум светот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.