Здравствената агенција на Обединетите нации денеска ги повика државите да ја запрат продажбата на живи животни заробени од дивината на пазарите со храна како итна мерка, со оценка дека дивите животни се водечки извор на појава на заразни болести како коронавирусот.

Светската здравствена организација, поддржана од клучни партнери, издаде ново упатство во кое се вели дека животните – особено дивите животни – „се извор на повеќе од 70 проценти од сите појавни заразни болести кај луѓето, од кои многу се предизвикани од нови вируси“.

Потеклото на коронавирусот пред повеќе од една година е извор на интензивни шпекулации, при што поголемиот дел се фокусираше на веројатноста дека бил носен од лилјаци и пренесен на луѓето преку посреднички вид што се продавал како храна или лекови на традиционалните кинески влажни пазари. Пандемијата првпат се појави во градот Вухан, Кина.

СЗО го потенцираше ризикот од директен пренос на појава на заразни болести на луѓе кои доаѓаат во контакт со телесни течности на заразено животно и го наведе „дополнителниот ризик“ за негово „фаќање“ на места каде што се сместени такви животни или локации што можеле да бидат контаминирани со такви вируси.

„На глобално ниво, традиционалните пазари можат да играат централна улога во обезбедувањето храна и средства за живот за големо население“, се вели во соопштението на СЗО. Сепак, „забраната за продажба на животните може да го заштити здравјето на луѓето – и оние кои работат таму и оние што купуваат таму“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.