Европејците кои ќе го прославуваат Божик со пријателите или семејството, треба да се обидат да слават надвор или да носат маски во добро проветрен затворен простор, советува Светската здравствена организација (СЗО).

Советите, објавени на веб-страницата на СЗО заевропскиот регион, опфаќа широк спектар на прашања поврзани со зимската рекреација и празниците, вклучително и дали да се направи пауза за скијање и сезонски прослави, објави британскиот весник „Гардијан“.

СЗО предупредува дека собирањето луѓе од сите возрасти, вклучувајќи ги и семејството, верските групи и пријателите, носи значителен ризик од зголемен пренос на Ковид-19 за време на претстојната празнична сезона.

СЗО предлага додека заедниците низ Европа одмеруваат дали да организираат верски поворки, празнични пазари и црковни прослави, треба да се разгледа одложување или намалување на јавните настани. Исто така, се препорачува, без оглед на локацијата, верските служби да се одржуваат на отворено секогаш кога е можно или да бидат ограничени по големина и времетраење.

Исто така, се сугерира дека Божиќните собири треба да се одржуваат надвор, ако е можно, учесниците да носат маски и да одржуваат физичка дистанца. Ако собирите се случуваат во затворен простор, потребно е ограничување на големината на групата и обезбедување добра вентилација за да се намали ризикот од изложеност се клучни.

Можеби изгледа непријатно да се носат маски и да се одржува физичко растојание во близина на пријателите и семејството, но значително придонесува за да се осигура дека сите ќе останат безбедни и здрави, соопшти Советот на СЗО.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.