Светската здравствена организација очекува „високи нивоа“ на Ковид-19 во Европа ова лето и повика на внимателно следење на вирусот, бидејќи бројот на новозаразени лица секојдневно се зголемува тројно во последниот месец.

„Додека земјите низ Европа ги укинуваат социјалните мерки што беа во сила, вирусот ќе циркулира на повисоки нивоа ова лето“, рече директорот на СЗО за Европа Ханс Клуге.

Тој рече дека вирусот нема да исчезне бидејќи земјите престанале да го контролираат, дека продолжува да заразува и дека продолжува да се менува и дека продолжува да убива.

Предизвикани од подсојот на омикрон БА.5, бројот на случаи на инфекција во околу педесет земји опфатени со СЗО Европа достигна близу 500.000 новозаразени дневно оваа недела, додека беше околу 150.000 дневно на крајот на мај, според светската организација.

Со меѓу 4.000 и 5.000 смртни случаи на Ковид-19 регистрирани дневно во текот на поголемиот дел од зимата, бројот на загинати сега останува на ниско ниво од 500, како што беше во летото 2020 година.

Речиси сите европски земји бележат голем пораст на бројот на случаи, а предничат Португалија, Луксембург, Франција, Грција, Кипар, Германија и Австрија.

„Се надеваме дека обемните програми за вакцинација што ги имаа повеќето земји, како и претходните инфекции, значат дека ќе ги избегнеме најтешките последици што ги имавме најрано во пандемијата“, рече Клуге.

СЗО ги повикува Европејците да продолжат да се изолираат во случај на респираторни симптоми, да проверат дали нивната вакцина е ажурирана и да носат маска на места со многу луѓе.

„Треба да продолжиме да го следиме вирусот, бидејќи ако не го сториме тоа, тоа не прави слепи за начинот на кој се пренесува и неговиот развој“, рече Клуге.

Тој ги повика и европските земји да го зголемат нивото на вакцинација.

„Високиот имунитет кај населението и изборот за намалување на ризикот за старите лица ќе бидат клучни за спречување на дополнителна смртност ова лето“, истакна тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.