Судовите во Москва и Санкт Петербург денес се евакуирани поради анонимна дојава за поставени бомби.

Во Москва беа евакуирани осум судови, а во Санкт Петербург шест судови, пренесува ТАСС.

Серијата анонимни дојави започна минатата недела и сите се покажаа лажни.

Во Москва и Санкт Петербург, непознати лица бараа награда во биткоини, но се испостави дека дојавите се лажни. Повиците биле од странство, најверојатно од Украина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.