Врховниот суд во Бразил нареди апсење на шефот на јавната безбедност во главниот град Бразилија, откако приврзаниците на поранешниот претседател Жаир Болсонаро упаднаа во владините згради.

Судот, исто така, нареди апсење на Андерсон Торес, кој беше министер за правда на Болсонаро пред да ја преземе функцијата шеф на јавната безбедност овој месец во Бразилија, каде илјадници демонстранти упаднаа во Врховниот суд, Конгресот и претседателските канцеларии во неделата. Торес, кој беше сменет од функцијата во неделата, не беше во градот кога се случија немирите, откако замина за Флорида претходно овој месец.

Во вчерашната објава на Твитер, тој рече дека ќе се врати во Бразил од Орландо, каде што беше на семеен одмор и ќе им се предаде на властите.

Судот, исто така, побара апсење на Фабио Аугусто Виеира, шеф на воената полиција на Бразилија, еден од неколкуте функционери одговорни за заштита на клучните владини згради во главниот град.

Во Налогот за апсење се наведува нивниот неуспех да обезбедат соодветна полициска сила, дозволувајќи им на повеќе од 100 автобуси на приврзаниците на Болсонаро да влезат во градот, како и неуспехот да го затворат кампот каде што се собираа со месеци.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.