Противниците на ограничувачките мерки воведени во Италија се судрија со полицијата во Рим барајќи укинување на карантинот.

Демонстрантите се судрија со полицијата извикувајќи пароли, пеејќи и палејќи факели за да изразат несогласување со затворањето на градот.

Тие носеа италијански знамиња, транспаренти, а еден свештеник што минуваше покрај плоштадот ја поздрави толпата.

Во Италија, бројот на луѓе заразени со корона вирус продолжува да расте, бидејќи во последните 24 часа се регистрирани 33.900 инфекции, како 546 починати пациенти.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.