На интернет се појави страшна снимка снимена во запалениот авион, кој принудно слета на аеродромот Шереметјево во Москва.

Најмалку 13 луѓе загинаа, од кои две деца, а шест се повредени при принудното слетување на патничкиот авион сухој суперџет-100.


Од 78 патници и членови на екипажот на авионот SSJ-100 кој вечерва се запали на аеродромот во Москава, преживеаа само 37 патници, соопштиа од истражниот комитет во Русија.

Пожарот моментално е изгаснат, но засега се знае само дека пожарот започнал од задниот дел на авионот. Пилотите кои преживеаа, велат дека гром го погодил авионот по што се запалил моторот.

Во авионот се наоѓале 73 патници и шест членови на екипажот.

Видео из салона самолета Москва-Мурманск, сгоревшего при посадке в Шереметьево.

Люди в панике, огонь охватывает почти все за бортом. pic.twitter.com/CAjKgT8cZQ

— Breaking Mash (@BreakingMash) May 5, 2019

На снимките кои вечерва ги објавија дел од руските медиуми се гледа како авионот гори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.