Најмалку 12 лица се повредени во експлозија на бензинска пумпа во Рускиот град Волгоград.

Видеото што го снимил очевидец покажува експлозија како „атомска печурка“ на пламен откако екплодирал резервоар полн со гориво.

Министерството за вонредни ситуации информира дека Ппожарот бил пријавен во 12.40 часот по локално време.

Едно од повредените лица е припадник на Министерството за вонредни ситуации.

Властите ја истражуваат причината за експлозијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.