Средбата е закажана за 11 и 12 јули во Вилнус.

Се соочуваме со најсложеното и најнепредвидливото безбедносно опкружување од крајот на Студената војна, а состанокот во Вилнус ќе биде можност шефовите на држави и влади на НАТО да се договорат за следните чекори за зајакнување на нашите способности за одвраќање и одбрана, изјави секретарот изјави генералот.

Според него, учесниците на самитот ќе разговараат за зголемување на трошоците за одбрана и помошта за Украина.

Во време на зголемена стратешка конкуренција, односот меѓу Европа и Северна Америка во НАТО останува клучен за безбедноста на една милијарда граѓани на земјите од Алијансата, додаде Столтенберг.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.