Војните се непредвидливи, така што никој не може да каже кога и како ќе заврши руската војна против Украина, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој разговараше за европските медиуми, пренесува Укринформ.

Владимир Путин направи голема стратешка грешка, смета Столтенберг, бидејќи планираше да ги постигне своите цели за една недела, но сега е во 13-та недела од војната, а руските трупи се протерани од Киев, Харков и од северот на земјата.

Војните, сепак, се непредвидливи, додаде Столтенберг, истакнувајќи дека никој не може со сигурност да каже кога и како ќе заврши оваа војна.

 

Генералниот секретар ја истакна храброста и професионалноста на украинските војници, како и на политичкото лидерство, вклучително и на претседателот Зеленски.

Ова, во комбинација со воена поддршка од сојузниците и партнерите на НАТО, и овозможи на земјата да се спротивстави на руската инвазија.

Тој истакна дека од 2014 година, земји како Канада, Велика Британија, САД и Турција обучиле „десетици илјади“ украински војници, а исто така обезбедиле опрема што сега се покажува како неопходна на бојното поле.

Во суштина, алијансата има две задачи, смета Столтенберг, а тоа е да ја поддржи Украина и да спречи ескалација.

Тој потсети дека на почетокот на инвазијата, помошта доставена до Украина беше главно опрема од советската ера, додека денес тоа е сè повеќе опрема на НАТО, која бара обука.

По првиот состанок на началниците на одбраната во базата Рамштајн на НАТО во Германија, огромен е заложбата да се обезбеди целата опрема, не само оружје, туку и залихи, муниција итн., да стигне до границата со Украина, од каде што Украинците можат да транспортирајте го на бојното поле.

Во овој поглед, Столтенберг апелираше до сојузниците да ги надополнат залихите бидејќи инвазијата се претвора во војна на исцрпеност каде што има загуби од двете страни и има огромна побарувачка за муниција, гориво и други залихи.

Втората задача на НАТО е да спречи ескалација, нагласи Столтенберг, истакнувајќи дека нивната примарна одговорност е да ги бранат сите сојузници, па затоа Алијансата има должност да се однесува на начин што не води до ескалација. Ова делумно објаснува зошто НАТО и нуди поддршка на Украина, а притоа не е страна во тековната војна.

НАТО ја поддржува Украина во поддржувањето на правото на самоодбрана, вградено во Повелбата на Обединетите нации, подвлече Столтенберг.

Со значително зголемување на военото присуство во источното крило на НАТО, на 40.000 војници со директна команда на НАТО поддржана од значајни поморски и воздушни сили, Алијансата верува дека значително го ограничува просторот за погрешна пресметка од страна на Русија во однос на подготвеноста на НАТО да ги брани сите сојузници, вели Столтенберг.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.