Стјуардеса на „Кореан Ер“ која била позитивна на новиот коронавирус работела на летови меѓу Сеул и Лос Анџелес, соопшти корејскиот Центар за контрола и превенција на болести. Во Јужна Кореја денеска се пријавени 334 нови случаи на коронавирусот, што е најголем дневен пораст досега, а вкупниот број на заразени сега изнесува 1.595, што е најмногу надвор од Кина.

Стјуардеса работела на летот КЕ017 на компанијата Кореан Ер од аеродромите во Сеул до Лос Анџелес на 19 февруари, како на повратниот лет КЕ012 на 20 февруари, објавија новинските агенции Joнхап и другите медиуми, а потврдија и официјални претставници на Јужна Кореја.

– Таа полетала откако се појавиле симптоми, а ние испитуваме луѓе кои имале контакт со неа на летот, се вели во соопштението на центарот.

Стјуардесата, која има 20 години, подоцна била позитивна на тестот за вирусот и во моментов е во болница.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.