Глобалното присуство на вооружените сили на Исламската држава во Ирак и Левант (ИСИС) 2018 година продолжува да се шири преку мрежи и подружници, објави американскиот Стејт департмент во својот годишен извештај за тероризам во петокот, иако администрацијата прогласи победа над групата во Сирија и Ирак.

Иран и понатаму е најголемиот државен спонзор на тероризмот, стои во извештајот кој го пренесува Хина.

Техеран дава милијарди долари годишно за поддршка на своите сојузници во регијата, и покрај тоа што Вашингтон значително ги зголеми санкциите кон Иран, пишува во извештајот.

Минатата година е забележан напредок на терористичката тактика и користените технологии, а нови закани беа создадени со враќање на борците на ИСИС во земјите од кадешто потекнуваат, предупредува Стејт Департменот.

Иако ИСИС ја изгубил скоро цела територија, таа група покажала способност на адаптација, посебно во охрабрување и усмерување на поборниците по пат на интернет – вели Натан Селс, американски координатор за борба против тероризмот, чија канцеларија работи на годишниот извештај за Конгресот.

ИСИС го прогласи самопрогласениот „Калифат“ во 2014 година, откако освои големи делови на Сирија и Ирак.

Својата неслужбена престолнина ја имаа во сирискиот град Ракваи, користејќи ја за база во која планирале напади во Европа.

Групата во 2017 година ја изгуби контролата над ирачкиот Мосулом и Ракваи, а набрзо после тоа и поголемата освоена терирорија.

САД објави дека на крајот од минатиот месец е убиен водичот на ИСИЛ Абу Бакр ал-Багдади, а групата тоа го потврди и го прогласи неговиот наследник Абу Ибрахим ал-Хасеми ал-Кураиши, за кој не се знае многу.

Светските лидери ја поздравија смртта на Багдад, но експертите за сигурност предупредуваат дека ИСИС и понатаму останува закана.

Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот објави дека „точно знае“ кој е новиот шеф на ИСИС, пренесува АФП.

ИСИС има нов шеф. Ние знаеме точно кој е тој – напиша Трамп на Твитер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.