Нејтан Даниел Ларсон, од американската сојузна држава Вирџинија е обвинет за киднапирање на 12-годишно девојче, јави Си-Ен-Ен, додавајќи дека 40-годишниот педофил во моментов се наоѓа во затвор во Денвер

Шерифот од округот Фресно изјави дека осомничениот управувал со сајт што поттикнува силување деца и објавување на фотографии и снимки со таква содржина.

Ларсон уште во октомври преку социјалните мрежи се запознал со 12-годишното девојче, кое живее во Фресно, и во текот на следните два месеца преку манипулации ја убедил да му испрати свои разголени фотографии.

Минатата недела тој долетал во Фресно и ја убедил девојката да се прикраде од нејзиниот дом во 2 часот по полноќ, а потоа повикал такси за да стигне до аеродромот.

Ларсон на девојчето му ставил перика и му кажал да се однесува како да е глувонема, за да не зборува со никого.

Полицијата истиот ден објавила дека девојчето е исчезнато, а кога детективите дознале дека киднаперот и девојчето се качиле во авион за Вашингтон, со трансфер во Денвер, исконтактирале со тамошните власти и побарале да го проверат Ларсон.

Полицијата во Денвер го уапсила киднаперот, а агентите на ФБИ го спасиле девојчето, кое не било повредено.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.