Соединетите држави во средата соопштија дека нема да платат околу 80 милиони долари што во моментот и ги должат на Светската здравствена организација (СЗО) со седиште во Женева и наместо тоа ќе ги пренасочат парите за да помогнат во плаќањето на сметката на Обединетите нации во Њујорк, пренесува Ројтерс.

САД планираат да го напуштат СЗО на 6 јули 2021 година, откако претседателот Доналд Трамп го обвини дека станале марионета на Кина за време на пандемијата со корона вирус. СЗО ги отфрли тврдењата на Трамп.

Според заедничката резолуција на Конгресот на САД, Трамп мораше да даде едногодишно известување за повлекувањето на САД од СЗО и се бара да го плати долгот на Вашингтон за тековната фискална година на организацијата.

Нериса Кук, заменик помошник државен секретар на Бирото за надворешни работи во Бирото на Стејт департментот, рече дека САД во моментов му должат на СЗО околу 18 милиони долари за финансиската 2019 година и 62 милиони долари за финансиската 2020 година.

Политичкиот ривал на Трамп, поранешниот потпретседател Џо Бајден, изјави дека повторно ќе се приклучи на СЗО доколку го победи Трамп на изборите во ноември.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.