Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 425.662 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 18.951, а оздравеле 109.225 лица.

– Во словенечките затвори се воведува нов режим поради коронавирусот.

– Англија и Велс веројатно ќе пуштат времено некои затвореници на слобода за да се спреќи ширењето на Ковид-19 во затворите.

– Српскиот министер за здравство Златибор Лончар соопшти дека во Србија е регистриран и четвртиот смртен случај од коронавирус. Станува збор за 60-годишна жена дијабетичар, а на респиратор била од 21 март.

– Прв случај на коронавирус во Либија.

– Американскиот државен секретар Мајк Помпео упати остри критики за кинеското постапување со ширењето на новиот коронавирус, истакнувајќи дека кинеската владејачка Комунистичка партија се уште ги негира податоците потребни за спречување на натамошни случаи на зараза.

– Кина денеска ги укина острите ограничувања воведени пред неколку месеци во покраината Хубеи, жариштето на пандемијата на новиот коронавирус.

– Американскиот Сенат и Белата куќа договорија пакет помош за американската економија во вредност од два билиона долари поради пандемијата на Ковид-19.

– Калифорниските власти ги повикаа младите да ги почитуваат безбедносните препораки во борбата против коронавирусот, по смртта на млад човек во близина на Лос Анџелес, која е прва позната жртва од Ковид-19 меѓу младите на американска територија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.