Откако повикаа на светски мир, папата Френсис и големиот имам шеик Ахмед ал Тајеб ги изненадија верници бакнувајќи се во уста. На меѓурелигискиот состанок во понедлникот во Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати во понеделникот, верските водачи го потпишаа документ за борбата против екстремизмот, повикаа на мир и се бакнаа.

Луѓето беа изненадени од глетката на двајца машки верски лидери кои се бакнуваат во земја каде што се забранети јавни прикажувања на љубовта, а да не споменуваме од истите полови односи, кои се казнуваат со затвор, тепање, тортура и дури депортација за не-граѓани.

По оваа фотографија грст коментри на социјалните мрежи.

Инаку ова не е првпат папа и имам да се бакнуваат на усните. Во 2011 година, Бенетон предизвикал вознемиреност со слична фотографија и тоа на реклама. Фотографиите беа за поголема рекламна кампања. По реакциите Ватикан сепак ги повлече рекламите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.