Австрија е затрупана со снег,  а висината на наносите од снег достигнува и 10 метри, додека делови од Германија се отсечени од остатокот на земјата.

Во Европа поради зимските неприлики досега настрадале 13 лица. Најмалку 9 лица страдале во виулицата во Австрија и Германија, а настрадани има и во Норвешка и Романија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.