Најмалку 281 лице почина, а повеќе од 1000 се повредени по појавата на цунамито, кое го погоди островот Јава и Суматра.

Цунамито ги погодило плажите околу Сундскиот теснец, помеѓу Јава и Суматра, откако било предизвикано од ерупција на вулкан.

Најверојатната теорија, на која во прилог ѝ одат и сателитските снимки, укажува на тоа дека цунамито не ја погодило областа поради земјотрес, како што обично тоа се случува во природата, туку поради ерупција на вулканот.

Снимките после цунамито откриваат страшна природна катастрофа, која опфатила бројни жители и туристи, а од тамошните агенции предвидуваат дека бројот на жртви и повредени ќе расте.

Но, според досегашните изјави на експертите, изгледа дека немало начин да се предвиди вчерашното цунами.

Имено, со оглед на тоа дека цунамито не настанало како последица на тресење од земјотрес, што, како што споменавме, вообичаено е причинител, жителите не биле предупредени за природната катастрофа која ќе ги затекне.

Експертите сега истражуваат дали ова цунами е поврзано со ерупцијата на вулканот Краката, а сателитските снимки, судејќи по сè, ја потврдуваат оваа теорија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.