Украинските пратеници денеска изгласаа смена на министерот за здравство Максим Степанов, поради неуспешната кампања за вакцинација против Ковид-19 и неговиот одговор на пандемијата. Во Украина, која има 41 милион жители, досега регистрирани се над два милиона заразени лица и повеќе од 48.000 смртни случаи.
До денеска прва доза од вакцината против Ковид-19 примиле само 948.330 луѓе.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.