Словачкиот премиер Едуард Хегер денеска предупреди дека иднината на неговата земја е во опасност доколку Русија целосно ја освои Украина.

„Ако Украина падне, Словачка е следна. Тие (Украина) мора да победат“, рече Хегер на панелот на Светскиот економски форум во Давос.

Хегер ги критикуваше членките на ЕУ дека премногу се потпираат на руската енергија. Тој ги повика европските лидери да не ги компромитираат своите принципи во односите со Русија, пренесува Си-Ен-Ен.

„Предолго ги тргуваме нашите вредности за евтин гас и нафта. Компромисите со Путин предизвикаа војна во Украина. Агресивна војна во која гинат луѓе“, изјави Хегер.

Украинците, како што рече, „ја пролеваат крвта за нашите вредности, за да не мораме ние“.

Хегер ја повика ЕУ да работи со Украина и Западен Балкан за да се исполнат „стандардизираните правила за да можат да се приклучат на ЕУ“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.