Владата во Словачка официјално се извини за децениската присилна стерилизација на жените Ромки во земјата.

Владејачката словачка коалиција издаде соопштение во кое ги осудува прекршувањата на човековите права што се случувале низ годините и им се извини на сите засегнати.

Бројот на стерилизации не може точно да се утврди, но најмалку неколку илјади жени ја поминале процедурата, објави претставник на ромската влада на својата официјална веб-страница.

Според владата, присилните стерилизации се случиле помеѓу 1966 и 1989 година, а со цел да се ограничи бројот на деца родени во ромското малцинство.

Но, според владата, дури и по падот на комунизмот, помеѓу 1990 и 2004 година, Ромките биле незаконски принудувани во клиниките за да се согласат на стерилизација откако ќе имаат деца.

Организациите за човекови права и Советот на Европа со години ја повикуваат Словачка да ги препознае систематските прекршувања на човековите права на Ромите и да ги обесштети жртвите.

Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ, го поздрави извинувањето на словачките власти како важен прв чекор.

Но, додаде таа, треба што поскоро да се воспостави механизам за компензација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.