По одлуката на британскaтa министерка задолжена за односи со Парламентот, Андреа Лидсом да поднесе оставка, тоа би можело да го сторат уште неколку министри во владата на премиерката Тереза Мај, објави Би-Би-Си радио.

Медиумот тврди дека имаат информации дека и други министри би можеле да ја следат Лидсом во одлуката да поднесат оставка.

Лидсом, една од водечките поддржувачи на Брегзит синоќа поднесе оставка.

Во меѓувреме, Тајмс објави дека Тереза Меј утре ќе поднесе оставка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.