Серијата разорни земјотреси што ги погодија Турција и Сирија однесоа над 5.000 човечки жртви, а меѓу нив има и многу деца и бебиња.

Во потресот се уништени неколку илјади објекти од двете страни на границата, а спасувачките екипи се веќе 40 часа на терен обидувајќи се да дојдат до преживеаните кои останале затрупани под рушевините.

За жал многумина луѓе немаа шанси да се спасат или се уште да се живи под урнатините, па така светот го заобиколи страшна снимка на која татко си го прегрнува мртвото бебе завиткано во ќебе кое не го преживеа земјотресот.

Тој паднат на колена го бакнува модрото лице на бебето на кое му беа затворени очите засекогаш… Спасувачките екипи се обидуваа да го смират таткото, но безуспешно.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by عمر الشامي (@omar_alshami2)Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.