Ситуацијата со коронавирусот во Бразил е надвор од контрола и експлодира, јавуваат бројни медиуми.

Во последните 24 часа се регистрирани рекордно заразени и таа бројка изнесува дури 33.274 случаи. Починале само за еден ден речиси 1.000. Но, странските медиуми предупредуваат дека бројката е веројатно многу поголема, бидејќи ситуацијата е излезена од контрола.

Во болниците нема место, па многумина не можат да дојдат до никаква здравствена заштита.

Мртви се закопуваат пред да бидат регистрирани и да дојдат до здравствена помош.

Бразил се искачи на листата најпогодени земји од КОВИД 19, веднаш по САД.

Досега се регистрирани половина милион заразени, a 28.834 починале, јавува Ројтерс..

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.