За Њујорк денеска е првиот работен ден кога, по наредба на градоначалникот Бил де Блазие, сите вработени во градот мора да се вакцинираат против ковид-19, иако многу полицајци и пожарникари сè уште одбиваат вакцинација, а еден синдикален лидер ја нарече задолжителната вакцинација како рецепт за катастрофа.

Де Блазио, демократ кој најави задолжителни вакцини пред помалку од две недели, го убеди градот со 8,8 милиони жители дека вработените можат да се справат со каков било недостиг од полиција, пожарникари или санитарни работници преку промени во распоредот и прекувремена работа.

Процентот на вакцинирани полицајци и пожарникари е под оној на другите вработени во градот, а синдикалните лидери велат дека Де Блазио ќе биде виновен доколку се распадне системот на итните служби во најголемиот американски град.

Потребен ни е секој што може да го одржи градот да функционира и да го заштити. Ќе се обидеме да избегнеме неизбежна катастрофа како што е планирано во понеделник наутро – рече Ендрју Ансбро, претседател на Здружението на униформирани пожарникари, на прес-конференција во петокот.

Водачите на синдикатот велат дека на нивните членови им биле дадени само девет дена да се вакцинираат според рокот што го поставил градоначалникот и дека работниците кои преживеале „Ковид-19“ треба да добијат изземање.

Тоа вклучува околу 70 отсто од пожарникарите, рече Ансбро.

Тоа е последниот национален спор околу задолжителната вакцинација што се повеќе го наметнуваат политичките лидери, вклучително и претседателот Џо Бајден, за да се запре ширењето на многу заразна варијанта на делта сојот.

Полицијата и пожарникарите во Чикаго и Лос Анџелес исто така силно се противат на обврската.

Здравствените власти во Њујорк велат дека иако истражувањата допрва треба да го одредат степенот и должината на имунитетот на Ковид-19 по инфекцијата и болеста, а експертите се согласуваат дека вакцините можат да обезбедат дополнителна заштита.

Де Бласио предвиде дека стапките на вакцинација за градските работници ќе продолжат значително да растат.

Градоначалникот рече дека сличните рокови ги охрабруваат другите вработени во државата Њујорк и градот да одговорат на вакцинациите во последен момент, бидејќи во спротивно ќе останат без плата.

Законските обиди на полициските и противпожарните синдикати во Њујорк и на други места досега беа неуспешни, а државните и федералните судови не сакаа да ги поништат задолжителните вакцини.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.