Сите возрасни лица во Гибралтар кои изразиле желба, се вакцинирани против коронавирусот. Со тоа оваа мала британска територија е прва во светот што ги вакцинира против коронавирусот сите возрасни.

На Гибралтар живеат речиси 30.000 луѓе, а земјата имаше две клучни предности во трката за вакцини: големината и постојаниот проток на дозите на вакцините увезени од Велика Британија.

Благодарение на програмата за вакцинација на Гибралтар многу аспекти од секојдневниот живот се вратија во нормала.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.