Во Штутгарт е уапсен 28-годишен Сириец кој среде улица со меч убил 36-годишен маж, јавуваат германските медиуми.

Според „Билд“, убиецот и жртвата биле цимери. Убиениот човек е Германец со казахстанско потекло, а мотивот за убиството не е познат.

Откако го убил цимерот, Сириецот избегал од местото на злосторството со велосипед. Случаен минувач го снимил целиот настан.

Убиецот дошол во Германија пред четири години, а во полицијата е претходно познат поради кражби.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.