Случајот Навални покажува се повеќе елементи на политички трилер. Според информациите на „Шпигел“, канцеларката Меркел тајно го посетила рускиот опозициски политичар додека тој беше госпитализиран во берлинската болница Черити.

Според информациите на Шпигел, канцеларката го посетила рускиот опозициски политичар во крајно тајна акција во болницата во која Навални беше лекуван откако, како што се тврди, некој се обидел да го убие со невротоксинот агенс Новичок. Меркел го посетила откако тој се разбудил од кома.

Тајната посета на Навални е уште еден знак за тоа колку канцеларката е посветена на случајот со Навални и не остава случајот да мирува.

Фактот дека самата канцеларка го посетила опозицискиот политичар треба да биде поим за руската влада дека Берлин нема да попушти во случајот и ќе ја открие вистината, пишува Шпигел.

Пишувањето на весникот денеска ги потврди самиот Навални, кој рече дека германската канцеларка го посетила пред тој да ја напушти болницата, но истакна дека посетата не треба да се опишува како тајна.

Меркел ме посети, но тоа не беше во тајност, изјави рускиот опозиционер.

На почетокот на септември, Меркел го осуди нападот врз критичарот на Кремљ, категоризирајќи го како „обид за убиство“. Навални беше отпуштен од болничка нега во средата, но неговата здравствена состојба сè уште внимателно се следи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.