Полска ја зафати силно невреме што предизвика поплави и голема материјална штета. Во невремето настрадаа покривите на околу 200 куќи, во покраината Лоѓ, а повеќе од 100.000 луѓе останаа без струја. Противпожарните служби имале над 5.000, Голем број луѓе мораа да испумпуваат вода од подрумите, а има и две повредени деца.


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.