Четиринаесет станари се спасени по експлозијата на гас во станбена зграда во градот Јарослав, североисточно од Москва, јави регионалната служба за итни случаи, пренесе Тасс.

Четиринаесет станари се спасени од зградата, од кои петмина се спуштени со кран, осуммина беа спасени од противпожарна бригада и еден беше извлечен од урнатините, соопшти регионалната служба за итни случаи.

По експлозијата на гас и пожарот, зградата се урна од шестиот кат до приземјето.

Според најновиот извештај, едно лице починало, а четири се тешко повредени. Жена и дете се останти под урнатините.

Се верува дека експлозијата била предизвикана од протекување на гас.

Во тек е истрага на несреќата, а отворена е и кривична постапка затоа што „давателот на услугата не ги исполнил неопходните безбедносни барања“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.