Силна експлозија се случи утрово во близина на Парламентот во Могадишу.

Претставникот на полицијата на Сомалија, Мохамед Абдикадир рече дека најверојатно станува збор за експлозија на автомобил-бомба, но сè уште нема детали.

Во нападот на исламистичката група Ал Шабаб кон крајот на декември во главниот град на Сомалија загинаа 81 лице.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.