Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран крај брегот на Калифорнија, јави Американската служба за геолошки истражувања.

Засега нема информации за евентуални жртви или предизвикана материјална штета.

Според американската геолошка служба, епицентарот на потресот бил на 86 километри западно од областа Петролија, а жариштето на ударот бил на длабочина од 2,2 километри.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.